ionic-nedir
a
Can YİĞİTEROL
1 ay önce0 Yorum

Ionic Nedir?

İonic’i Cross-platform yani Platformlar arası yazılım framewok’ü olarak adlandırıyoruz. Ionic sayesinde  yazdığımız tek bir kod Android, iOS , Masaüstü ve web platformalarına uygun hale geliyor ve tek bir platform için değil tüm platformlara uygun şekilde ürün çıkartıyoruz.

 

Çapraz Platform

Profesyonel olarak bir servis yapmanız gerekiyor ve bu servisi Masaüstü, iOS, Android ve Web platformunda çalışır halde kodlamanız gerekiyor. Bu servisi kendi alanlarında uzman 4 kişi ile yapabilirken, Ionic sayesinde sadece iyi derecede HTML,CSS ve Js bilgisi olan bir kişi ile halledebileceğiniz bir hal alıyor.

Web Standartlarına Uygun

Yazdığınız kodlar web standartlarına uygun şekilde olmalı ve Ionic Web standartlarını desteklemek zorunda. Sebebi ise tüm cihazlarda çalışabilmesini sağlamak için Web Standartlarını baz alıyor ve kodunuzu ona göre işliyor.

Hoş Tasarım

Web tabanlı olduğu için içerisinde Bootstrap ve Kube tarzı bir framework bulunduruyor. Yapılan bu framework’ün güzel bir tasarım olduğunu iddia eden Ionic yapacağınız servisin neredeyse bütün ihtiyaçlarını karşılayacak durumda.

Basitlik

Kod yazmanın zevkli olduğu bir framework olduğu kesin. Kod yazarken zevk almanızı sağlayan şey kesinlikle Basitlik. Ionic bunu bir özellik olduğunu iddia ediyor ve kesinlikle bu konuda haklılar. HTML CSS ve JS alanında bilgisi olan herkes  ionic kullanarak çapraz platformlarda uygulama geliştirebilir.

Ücretsiz Kullanım

Tamamen GitHub üzerinden geliştiriliyor ve yaptığınız uygulamalar için sizden bir ücret talep edilmiyor. Tamamen açık kaynak olarak dosyaları edinebilirsiniz ve kendi projenize uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Mesela içerisindeki CSS framewok’ünü silerek Bootstrap kullanabilirsiniz. Ionic ile herşey size kalmış.

Ionic Yorumumuz

Ionic kesinlikle önü açık bir üretim framework’ü. Devamlı geliştirilen ve kendisine ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikler katan bir framework. Devamlı geliştiği için hızına biraz zor yetişiliyor diyebilirim devamlı güncelleme geliyor ve yeni bir versiyona geçiş yapılıyor yılda bir adet versiyon dağıtımı oluyor gibi. Yazdığımız uygulamanın yükselişini izlerken yeni versiyon Ionic’e geçirmek için bir yandan kod yazmaya başlıyoruz diyebilirim. Sonuca varmak ister isek bir uygulama yapmak istiyorsanız kesinlikle bunu Ionic ile yapın.

İonic kategorisindeki yazılarımız için Ionic Yazıları

Ionic Nedir? için Yorumlar