seo-site-hizlandirma-rehberi
a
Can YİĞİTEROL
2 sene önce1 Yorum

SEO ve Site Hızlandırma Rehberi

SEO kavramı çok geniş bir alanı kapsamaktadır ve bu alanın içinde sitenizin hızı da var. Bu yazımızda sitemizi küçük tüyolar ile daha hızlı ve daha verimli hale getireceğiz. Bu yazıdaki adımları uygulayarak sadece Google yi değil aynı zamanda Ziyaretçilerinizi de mutlu edecektir.

İlk olarak sitemizi hızlandıralım

1- Altın Vuruş CDN

Sitenizin farklı bölgelerden daha hızlı açılmasını sağlayarak site hızınızı katlayacaktır iyi bir sıkıştırma ile sitenizde gözle görülür sonuçlar ortaya çıkacaktır. Site trafiğinizi dağıttığı için ana sunucunuza büyük destek olarak rahatlatacaktır. Yazımızı okuyarak sitenize CDN kurulumu yapabilirsiniz. (BKZ: #1)

2- CSS ve JS dosyalarınızı Sıkıştırın ve Birleştirin

Tasarımı yaparken rahat kodlamak amacı ile boşluklar ve yorumlar bırakılır bunları temizleyerek daha küçük bir css ve js elde edebilirsiniz. WordPress kullanıyor iseniz otomatik JS ve CSS birleştirici kullanarak site sorgularını azaltabilirsiniz.   Sıkıştırma Linki: (BKZ:#2)  Eklenti Linki: (BKZ:#3)

3- CSS ve JS Dosyalarını Üst Bölümden Kaldırın

Sitenize giren kullanıcıların internet bağlantısı ve kullandıkları cihaz her zaman üst seviyede olmuyor o yüzden sitenizdeki js ve css dosyalarını sitenizin alt bölümüne atarak sorgu sırasını değiştirmiş oluruz. WordPress İçin Eklenti Linki: (BKZ:#4)

4- Resimleri Sıkıştırın

Sitenizin bant genişliğini ve yüklenme süresini zorlayacak en büyük etken kesinlikle resimlerdir. Sadece resimleri bile optimize ettiğiniz zaman siteniz 2-3 kat hızlanacaktır. Normal kullanıcılar için tinypng.com dan yararlanabilirsiniz. Eğer WordPress kullanıcı iseniz Eklentiyi kurarak otomatik sıkıştırma yapabilirsiniz Eklenti Linki: (BKZ:#5)

 

 

Sıra SEO Tüyolarında  seo  un yaptığı SEO Eğitiminde öğrendiğimiz bir kaç ufak ama etkili Tüyoları sizler ile paylaşacağız.

SEO

1- Breadcrumb Kullanımı

Yazmış olduğunuz yazının içeriği ile alakalı link verdiğinizde o linkler google’da yükselmeye başlar bu yüzden sitenizin tekil yazı alanında breadcurmb eklemelisiniz, en basitinden “Ana Sayfa > Yazı Kategorisi > Yazı İsmi” şeklinde yapılmalıdır, örnek olarak sitemizden bir görsel.

2- Yorum alanı Düzenlemesi

Sitenizin tekil yazı alanında bulunan yorum şablonunda genelde yapılan “Yorumlar” alanı olarak yazılmaktadır ancak bunun yerine “Yazı İsminiz İçin Yorumlar” şeklinde düzenlemeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır, örnek olarak bu yazımızda “SEO ve Site Hızlandırma Rehberi İçin Yorumlar” şeklinde olacaktır.

3- Yazı Başlıkları İçin Hx Etiketi

Ana sayfanızda yazıları listelerken yazı başlıklarına h etiketi eklemelisiniz, bu olmazsa olmazlardandır 🙂

<h1><a href="https://kodist.net/wordpress-kod-arsivi/">WordPress Kod Arşivi</a></h1>

4- WordPress İçin Birkaç Eklenti

WordPress altyapısını kullanarak bir site açtıysanız wordpressin gücüne güç katacak birkaç ekenti kurmalısınız biz ilk kurmanız gereken eklenti olarak Yoast Seo’yu öneriyoruz onun haricinde All in one Seo Pack eklentisinide deneyebilirsiniz, peki seo eklentisi olarak bunları kurdunuz ancak birkaç eklenti ile daha iyi olabilir, bunlara bir kısıtlama getirmiyoruz ama WP Fastest Cache gibi sitenizi hızlandıracak resimlerinizi sıkıştıracak eklentiler kurmanızı öneririz.

5- Birazda Yapmamanız Gerekenlerden Bahsedelim 🙂

Sürekli olarak bunu eklemelisiniz böyle yapmalısınız dedik ancak doğru bildiğimiz ancak yaptığımız büyük hatalar mevcut bunların en başında backlink almak gelmekte alakasız sitelerden backlinkin bir yararı yoktur mesala moda sitesinden web tasarım sitesi için link almak gibi, yapmamız gereken doğal yollardan backlink kazanmak mesala arkadaşlarımızın alakalı sitelerinden döngülü bir şekilde link alarak veya sitemizin içeriğine alakalı bir yazıya yorum yaparak link elde edebiliriz abartmadığımız taktirde iyi yönde ilerleme kaydedebiliriz.

 

Yazıda Geçen Linkler:

1- CDN Kurulumu

2- JS Dosya Sıkıştırma

3- JS & CSS Sıkıştırma Eklentisi

4- JS & CSS Footere Taşıma Eklentisi

5- Resimleri Sıkıştırma Eklentisi

SEO ve Site Hızlandırma Rehberi için Yorumlar
  • Avatar for Can YİĞİTEROL Sesli Sor - 23.06.17 08:06

    Seo ile açıklamalarınızın devamını bekliyorum